Destek Hattı : 0 539 335 45 92

Çelik baca neden kullanılır?

  • Anasayfa
  • Çelik baca neden kullanılır?
Images
Çelik baca neden kullanılır?
  • 06.02.2022 22:50

Çelik baca neden kullanılır?

En çok karşılaşılan alan restoranlar olsa da çelik baca birçok avantajı sayesinde havalandırma sistemlerinde en çok tercih eden tahliye sistemlerinin başında gelmektedir. Montajı kolay olduğundan saatler içerisinde istenilen yere geometrik yapısından bağımsız olarak uygulanıp monte edilebilir. Böylelikle düşük işçilik maliyetleri ile birlikte kaliteli bir hava akışı sağlamış olursunuz. Bakımı ve tamiri kolay olduğundan dolayı tıkanıklık gibi bir sorun yaşandığı zaman müdahale edilmesi çok kolay olmaktadır. Ayrıca mimari olarak bir tasarım aracı olarak kullanıldığı zamanlar da olmaktadır. Tamamen geri dönüştürülebilir malzemelerden oluşturulduğundan dolayı da tamamıyla çevre dostu olarak görülebilir.

Gergili Çelik Bacalar

Yüksek uzunluktaki çelik bacalarda rüzgâr başta olmak üzere yanal kuvvetler çok fazla olduğundan dolayı yıkılmasına sebebiyet verebilir. Etrafında bulunan gergiler bu olumsuz durumu engeller ve bacanın uzun ömürlü bir şekilde kullanılabilmesine olanak tanırlar. Bu bağlı destekler, uygulanan tüm yükleri paylaşır. Bu destekler, gergili çelik bacanın tüm dengesini sağlar. Bu çelik bacalar bir, iki veya üç set gergi bağı ile sağlanabilir. Bağlanılan telin sayısı değişiklik gösterebilir. Ayrıca eklenilen gergi bağlarının türü ve yüksekliği de bacanın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Çelik levhaların gerekli genişliği 0,9m-2,5m (en yaygın olarak 1,50m) arasında değişmektedir. Minimum çelik levha kalınlığı 6 mm'dir. Baca üst kısmındaki iki bölmedeki çelik levhaların kalınlığı, baca üst kısmında daha fazla korozyona karşı korumak için en az 8 mm olarak imal edilir. Genişletilmiş kısımdaki çelik levhanın kalınlığı, silindirik kısımda bulunan en alt kısmındaki kalınlıktan daha az olmamalıdır. Standart çelik levha kalınlıkları 5, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 25, 28, 32, 36, 40, 45, 50, 56 ve 63 mm'dir.

Çelik bacalarda adından anlaşılacağı gibi temelinde dökme demir ve çelik kullanılmaktadır. Bacalar basit yapıda görünseler de endüstriyel alandaki havanın sağlıklı bir şekilde tahliye edilebilmesi için iyi bir mühendislikle yönetilmesi gerekmektedir. 

Sadece basit havalandırma gereken yerlerin dışında kimyevi madde üretimi yapan fabrikalar, kazanlı sistem kullanan üretim tesislerinin de faaliyet verimliliğini artırmak için çelik bacalar kullanılabilmektedir. Çelik baca imalatı ve uygulanmasında yüksek deneyim ve üretim kapasitesine sahip olan firmamız size bu konuda en iyi danışmanlığı ve anahtar teslim desteği sağlayabilir. Düzgün yapılmamış bir havalandırma sistemi beklenilenin aksine sisteminiz için büyük maddi hasarlara sebebiyet verebilmektedir. Örneğin iyi temizlenmemiş ve havalandırmamış bir alandaki cihazların bozulması olacaktır.