Destek Hattı : 0 539 335 45 92

Havalandırma sitemlerinde fan nedir ve nasıl çalışır?

 • Anasayfa
 • Havalandırma sitemlerinde fan nedir ve nasıl çalışır?
Images
Havalandırma sitemlerinde fan nedir ve nasıl çalışır?
 • 06.02.2022 22:45

Havalandırma sitemlerinde fan nedir ve nasıl çalışır?

 1. Fan hava kışı oluşturmak için kullanılan en temel teknolojik gereçlerden biridir. Havada dönen bir pervane ortasında bir çark bulunur ve bu çark pervanenin dönmesini sağlayarak hava akışının hızlanmasına destek olmaktadır. Fanlar hidrolik motorlar gibi farklı enerjiler ile çalışabilse de temel olarak elektrik motorları vasıtasıyla çalışır. Klimalarda kullanılan kompresörlerin aksine yüksek hacim alanı kaplayarak ve oransal olarak düşük hacimli hava akımı oluştururlar. Fan türlerinin temel kullanım amaçları iklimlendirmeyi sağlayarak ortamda bulunan sıcak havanın oluşan rüzgâr vasıtasıyla sirküle edilerek nispeten soğumasına yardımcı olmaktadırlar. Aslına bakarsanız teknik olarak fanlar havayı soğutmazlar. İnsan vücudundan dışarı atılan terin rüzgarla birlikte buharlaşarak sıcaklığın düşme hissini yaratmaktadırlar. Bununla beraber endüstriyel alanda kullanımlarına gelecek olursak yalnızca soğutma amacıyla düşünülmemelidir. Temel olarak kullanılan bacak sistemlerinin içerisine yerleştirilen fanların işlevi içerideki kirli ve ağırlaşmış havayı dışarı tahliye etmektir. Bir fanın bu görevini verimli bir şekilde yerine getirebilmesi için ise pervanelerin konumlanması ve yönü çok büyük önem arız etmektedir. 

  Ayrıca kaliteli bir akış sağlamak için diğer taraflardan gelebilecek rüzgâr gibi etkenler engellenmelidir. Ancak içerideki ortamı istenilen sıcaklığa getirmek fanlar tek başına çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Bu sistemin partikül temizliği yapmaması yalnızca salt bir sirkülasyon sağlaması da tek başına yetersiz kalabilmektedir.

  Fanlar ile soğutma ortam için tek başına yetersiz kalsa da yüksek verimliliği sayesinde çoğu alanda düşük maliyetleri ile avantaj sağlamaktadırlar. Örneğin araç motoru ya da bilgisayarınız içerindeki sıcak havanın bir emiş-tahliye mantığı ile dışarı atılmasını sağlar. Ancak bu yöntemde salt soğutma istemeyen hassas bir dengede soğutma isteyen sunucu odası gibi elektronik ortamlar için uygun olmayacaktır.

  Fanların bir diğer kullanım alanı ise tünel ve madenler gibi büyük yapılardır. Örneğin her gün çoğumuzun araçla geçerken kullandığımız tünellerde bulunan jet fanların birincil amacı havayı soğutmak değil ortamı sağlıklı bir şekilde havalandırarak akış oluşturmaktır. Böylelikle içeride egzoz gazları ve havasızlıktan dolayı güvenlik riski oluşması engellenmiş olacaktır.

  Mekanınızın ihtiyacını karşılamak ya da endüstriyel sorunlarınıza çözüm sağlamak için web sitemizin iletişim sayfasını kullanarak bizlere ulaşabilir ve alanınızda ihtiyaç duyabileceğiniz en ideal havalandırma sisteminin seçilmesinden montajına kadar olan tüm süreçlerinizde profesyonel destek alabilirsiniz. Fan gibi basit görülen bir sistemde dahi profesyonel bir mühendislik kullanılması alınan verimliliği kat be kat artıracaktır. Bu sebepten dolayı dikkat etmeniz gereken en temel şeylerden biri seçtiğiniz firmanın kalitesi olacaktır.

  Aydınlar havalandırma olarak tüm havalandırma sistemleri ile ilgili işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz, havalandırma sistemleri sayfamıza göz atarak daha fazla bilgi sahibi olabilirisniz.