Destek Hattı : 0 539 335 45 92

Hastane Havalandırma Sistemleri

  • Anasayfa
  • Hastane Havalandırma Sistemleri
Images
Hastane Havalandırma Sistemleri

Hastane Havalandırma Sistemleri

Hastane Havalandırma Sistemleri Hakkında

Günlük hayatta en çok ziyaret edilen ortamlardan biri olan hastaneler, günümüzde 7'den 70'ine birçok insanın ev sahipliği yapmaktadır. Ziyaretçi sayısının oldukça fazla olduğu ve sürekli giriş çıkışların sağlandığı hastanelerin, hijyen ve oksijen bakımından sürekli dikkat edilmesi ve kontrol altında tutulması gereken alanlar arasında en başta yer almaktadır. Hastaneler sadece hastalara değil, işçilere ve hastaların yanında kalmakta olan refaketçilere de konaklama imkanı sağlamaktadır.

Hastalar dışında konaklama sağlayan işçiler ve refaketçilerin de hastane havasında fazlasyıla mikrop ve virüslerden etkilenme imkanı bulunmaktadır. Havada dolaşan mikrop ve virüslerden hastanede çalışan işçiler ve konaklama yapan refaketçilerin etkilenmemesi adına Hastane Havalandırma Sistemleri bu bölümlerde etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Bu Sistemler, belki gün içerisinde binlerce hastaya ve ziyaretçiye temiz hava ve oksijen imkanı sağlamaktadır.
 

Hastane Havalandırma Sistemleri Çalışma Mantığı

Havalandırma Sistemlerinin kurulma nedenleri hastanede bulunan kirli havayı temizleyerek taze hava akışını sağlamaktır. Bu sistemler bulunan mahaaldeki havayı devir daim yaparak kirli havanın dışarı tahliye edilmesini sağlamaktadır. Kirli havanın dışarıya tahliyesini sağlarken, dışarıdan alınmış temizlenmiş havanın hastane ortamına aktarılmasını sağlar. Bununla birlikte Hastane Havalandırma Sistemleri, mikrop ve virüslerin dışında, ortamda bulunan tozlu ve pis havayı da temizleyerek bulundukları alanaın temizlenmesini sağlar ve kirli havadan arındırır.
 
Havalandırma Sistemleri, sadece hastanelerde değil birçok alanda farklı sektörlerde havalandırma ihtiyacının duyulduğu tüm alanlarda kullanılmaktadır.

Hastane Havalandırma Sistemleri 'nin Yararları ;

- Kurulduğu ortama her dakika, her saniye temiz hava girişini sağlamak.
- Kurulduğu ortamın havasını belirli periyotlarda, belli bir süre kadar yenilemek
- Kurulduğu mahalde bulunan pis gazları havalandırma yolu ile dışarıya tahliye ederek yangın çıkma durumlarında patlama risklerine karşı önlem alıp korumak.
- Ortamdaki sıcaklık ve nem kontrolünün konfor seviyesinde tutulmasını sağlamak
- Kirleticilerin ortadan kaldırılması veya azaltılması
- Kurulduğu ortamda pis kokuların ve istenmeyen hava akımlarının oluşmasını engellemek.
 
Hastane Havalandırma Sistemleri
 

Havalandırma Sistemleri Çeşitleri;

Havalandırma Sistemleri, günümüzde her alanda aktif olarak kullanılan mekanik sistemlerdir. Bu sistemler okullardan, fabrikalara, evlerden mutfaklara kadar her alanda birçok bölümde ihtiyaç duyulup kullanılmaktadır. Özellikle büyük yapıtlarda ve alt katlarda(bodrum) nefes alınabilir bir ortam sağlamak, endüstriyel alanlarında işlemler sırasında oluşmakta olan ısı, pis koku gibi çalışma ortamına ve çalışanlara zarar veren havayı ortamdan uzaklaştırmak amacı ile kurulmaktadır. Bu sistemler ise kendi aralarında çeşitlere ayrılmaktadır.
 

Havalandırma Sistemlerinin Çeşitleri şu şekildedir

Genel Havalandırma Sistemi: Temiz hava ile kirli havanın karışma oranını azaltır.
Lokal Egzoz Havalandırma Sistemi: Kirlatici kaynağından veya çok yakınından yakalamakta ve dışarıya atmaktadır.